вул. Миру, 8, м. Бахмут

Новини

20 травня
10:34

Психогігієна професійної діяльності педагога в умовах карантину

Педагоги зараз опинились у нетрадиційному, незвичному для них форматі життя та роботи. Карантин під час пандемії радикально відрізняється від звичайного щорічного карантину під час грипу, перш за все своєю тривалістю.            Зрозуміло, що сьогоднішній карантин не може перетворитись на додаткові канікули. 
Сучасний світ постійно робить нові виклики, тож актуальною є навичка швидко пристосовуватись до змін та проявляти гнучкість. Запровадження інформаційнокомунікаційних технологій в освітній процес – це не данина моді, а умова сьогодення.
Адже вчителю для того, щоб зацікавити учнів, сконцентрувати їх увагу, доводиться конкурувати з добре організованим світом мас-медіа, тому інформаційна компетентність вчителя стає ключовим компонентом майстерності. Чим кращою є підготовка вчителя за цим напрямом, тим легше йому обирати варіанти навчання з можливих. Очевидно, що сьогодні дистанційна освіта продемонструвала низку складних викликів для всіх учасників освітнього процесу – від дефіциту якісного цифрового контенту та інтернет-покриття, особливо поза межами великого міста, до неготовності та небажання частини батьків займатися тим, чим завжди займались тільки педагоги.
На жаль, більшість учасників освітнього процесу не були готові до такого
швидкого розвитку подій. Через введення дистанційного навчання нервують педагоги, батьки, учні. 

Педагоги за короткий проміжок часу мали стати операторами, програмістами, активними користувачами соціальних мереж, перетворивши своє особисте реальне життя в суцільну віртуальну професійну діяльність.
Діти під час дистанційних занять швидко стомлюються, тому що відсутні
реальне спілкування, емоції, соціальні контакти, знижена активність. Учні не
відчувають причетність до шкільної спільноти. Онлайн-урок для них триває дуже
довго, особливо для молодших школярів, їм хочеться рухатись, їм потрібен простір.
Увага стає повільною, а засвоєння матеріалу неефективним. Це турбує педагога, викликає занепокоєння, питання до себе «Може, я щось роблю не так?».
У такому режимі вчитель працює від 4 до 7 уроків. А після проведення уроків
настає «педагогічний колапс». Учні, кожен у зручний для себе час, надсилають
домашні завдання. Після їх перевірки треба знову готуватись до наступного робочого дня. Така підготовка займає багато часу, тому що привернути увагу слухачів онлайн значно складніше, ніж у реальному житті. До того ж, робота за комп ютером – це виклик для здоров я вчителів та учнів. І це тільки незначна кількість проблем та ускладнень, які виникли в педагогів в умовах дистанційної роботи.
Щоб витримати таке напруження, бути спроможним до конструктивної
взаємодії з учнями, керівництвом, батьками учнів, своїми близькими, педагог в умовах сьогодення повинен бути фізично та психологічно здоровим, мати духовний імунітет для протистояння руйнівним зовнішнім факторам. Тому не менш важливо нині піклуватись і про власний психологічний комфорт, аби зменшити відчуття тривоги.
Уміння справлятись із життєвими проблемами, стресостійкість, здатність до ефективної, творчої діяльності є критеріями психологічного здоров я. Надати ефективну й своєчасну підтримку та допомогу своїй родині, близьким, учням, колегам можливо тільки за умови, якщо ти сам знаходишся в «ресурсному
стані» за всіма показниками професійного здоров я, як фізичного, так і
психологічного, піклуєшся про власне здоров я та благополуччя. У цьому сенсі
головним завданням для педагога повинно стати зниження рівня тривоги, страхів,
паніки та підтримка емоційної рівноваги. Намагайтесь організувати особистий
простір; домовтеся, щоб родина поважала та не порушувала психологічні межі.
Виділяйте час «тільки для себе». У цей час робіть те, що дарує вам радість, спокій, задоволення, відновлює ваші ресурси (хобі, медитація, творчість, догляд за собою тощо).
Концентруйтесь на позитиві. Для стимулювання позитивного мислення
доцільно використовувати надихаючі фото та позитивні афірмації (фрази, речення). З давніх часів знайома кожному фраза із притчі про перстень Соломона «Це мине. І це теж мине». Відомий нам вислів Марка Аврелія «Якщо ти не можеш змінити обставини, зміни своє ставлення до них» тощо. Знайдіть для себе інші способи відчувати позитивні емоції. Переглядайте комедії, прослуховуйте музику, займайтеся улюбленими справами.
Інформаційний стрес буває двох типів: інформаційна недостатність та
інформаційна надмірність. Обидва типи інформаційного стресу негативно впливають на психологічне здоров я людини. Отже, під час пандемії слід зважено користуватись інформаційними ресурсами: черпати інформацію з авторитетних і достовірних джерел і в жодному разі не «накручувати» себе зайвою емоційно-руйнівною інформацією з випусків теленовин або соціальних мереж. Дозуйте кількість інформації на день, аналізуйте, мисліть критично. Відокремте те, що знаходиться під вашим контролем, і те, на що ви вплинути не можете.

Одним із значних недоліків дистанційної роботи є те, що не кожна людина має розвинену силу волі й може організувати себе на виконання професійних завдань. Іноді люди, особливо трудоголіки, втрачають відчуття часу та не дотримуються режиму праці й відпочинку.
В умовах карантину та самоізоляції тайм-менеджмент, раціональний розподіл робочого часу та відпочинку стає однією з організаційних умов психогігієни професійної діяльності. Плануйте ваш день, максимально зберігаючи звичний режим професійної діяльності. Криза відчувається тим більше, чим більше порушений звичний уклад життя людини, її традиційний план, розклад.      Організм «хвилюється», подає сигнал у мозок «Щось не те відбувається», починається стрес. Ефективним прийомом тайм-менеджменту в умовах карантину може стати матриця Ейзенхауера. За допомогою матриці визначте й усвідомте, що у вашому житті є важливим, а що не має важливого значення, та вибудовуйте своє повсякдення згідно із цими пріоритетами. Пам ятайте про цінності, що надають сенс вашому життю.
Обов язково дотримуйтесь режиму харчування, питного режиму (не менше 1,5– 2 літрів чистої питної води за добу), режиму відпочинку та сну. Пам ятайте, що в процесі роботи в школі у вас є перерви, обід, час на спілкування з колегами. Не відмовляйтесь від спілкування. Комунікація, соціальні зв язки – це важлива частина життя, і педагоги не є виключенням. Влаштовуйте онлайн-вечірки або онлайнпосиденьки з колегами та друзями.
            В умовах карантину багато часу проводиться з комп ютерами, різноманітними гаджетами, тому кожні 2 години роботи потрібно влаштовувати собі 10–15-хвилинну перерву для відпочинку очей. Роздрукуйте комплекси вправ для очей та з метою нагадування тримайте їх поряд на робочому столі.
           На період зменшення життєвого темпу під час карантину знаходьте час для
рухової активності. Обов язково додайте до свого розкладу провітрювання
приміщень, прогулянки на свіжому повітрі в безлюдних місцях або перебування на балконі. Відсутність рухової активності може призвести до гіподинамії. Як наслідок, знижується вміст кисню в крові, кровопостачання в різні органи, сповільнюються процеси обміну речовин. Допоможіть у цей час своєму тілу: робіть зарядку, фізичні вправи; займайтеся на онлайн-курсах йоги чи медитації, спробуйте самомасаж, контрастний душ та інші засоби, що допоможуть вам розслабитись, а потім додадуть фізичного тонусу і бадьорого настрою. Усе це дуже корисно для імунітету, здоров я.
             До того ж, це забезпечить відчуття продуктивності вашого життя, що теж важливо в кризових ситуаціях. Своєчасно звертайтеся за потрібною фаховою допомогою, якщо відчули тривожні для вас емоційні проблеми. Застосовуйте методи самодіагностики та саморегуляції емоційного стану. Це допоможе вам вчасно підтримати свій психологічний комфорт.

             Чи ви «в нормі»? Чи потрібна вам допомога? Приділяйте увагу своїм почуттям. Намагайтеся не блокувати їх. Важливо розуміти, що з вами відбувається. Не тримайте все в собі. Якщо можна, діліться своїми думками та емоціями з людьми, які здатні вас підтримати. Зверніться за допомогою до працівників психологічної служби, які працюють у вашому закладі, або до тих, кому ви довіряєте. Розмова з близькими чи фахівцем допоможе заспокоїтися та подивитися на ситуацію під іншим кутом.
            Відчувати страх та тривогу в надзвичайних ситуаціях не соромно. Пам ятайте, у вас є право хвилюватись, до того ж хвилюватись щодо здоров я та життя, свого та рідних, – природно, але лише усвідомлюючи це, ви можете розв язати цю проблему.
            Досвід подолання негативних наслідків надзвичайних ситуацій і катастрофоднозначно свідчить: перемагають тільки ті нації, спільноти, групи людей, які в складних умовах виявляють згуртованість, солідарність, взаємну підтримку, співчуття, а спеціалісти, які займаються ліквідацією наслідків, – виявляють високий професіоналізм, професійну відповідальність і етику.
Життя значно довше, ніж карантин. І ми в цьому впевнені, тому що знаємо, що будь-яка пандемія має початок, розвиток, пік та спад. Після виходу з карантину ми змінимо свої думки та ставлення до багатьох речей, ми вийдемо іншими.